В средата на месец Май се проведе петото издание на може би най-интересното бирено събитие в Европа – Copenhagen Beer Celebration. По подразбиране мястото е Копенхаген, а организаторите (едва ли неочаквано за някого) са Mikkeller. Та накратко – около 70 от най-добрите пивоварни в света се събират на едно място за два дни, като основната част от тях са американски, някои са по-скоро брюпъбове и изобщо могат да се видят и тестват неща, които по принцип не излизат от съответните щати или дори от съответните градове. Останалите са основно от Северозападна Европа, както и няколко отделни от Китай, Бразилия и Италия. Разбира се, всичко това има своята цена. Входът за CBC излиза приблизително около 520 лева за всички 4 сесии по 4 часа или общо 16 часа в рамките на два дни. Срещу това получаваш дегустационна чашка 50 мл. и гривна, която ти дава неограничен достъп до щандовете на всички пивоварни. Цената е малко висока за нашите стандарти но си заслужава на 100%. На едно място са събрани най-добрите пивоварни в света, повечето присъстващи бири са в топ местата за съответните стилове в RateBeer, а най-интересното са ескеприментите. Някои от запомнящите се неща например бяха кисел портър, бял стаут, ейл с черен ориз и сливи, бърбън BA кокосов стаут, мохито гозе, маргарита гозе, кисел ейл с виолетки, имперски стаут с анчо чили, канела, ванилия на шушулки и какаови зърна, пушен кисел пшеничен ейл, ламбик-квадрупел с боровинки, няколкогодишни ламбик бленди на Bokkereyder, черен ръжен кьолш…всъщност списъкът може да продължи още много. Та да се върнем на темата – първият транж билети беше разпродаден буквално за няколко часа около половин година преди датата на събитието. След това предвиденото място бе сменено с по-голямо и следващата порция билети пак си замина за не много дълго време.
В деня на събитието се виеше над километър опашка, но влизането на бирените гийкове не отне повече от 15-20 минути, а вътре се сблъскваш със супер сложната дилема от къде да започнеш, докато още няколко хиляди себеподобни мислят същото или вече са започнали да водят записки за току що дегустираното.
Освен всички пивоварни има щандове и на Mikkeller Running Club, Mikkeller Webshop, Warpigs, скандинавските авиолинии с техните колаборации с Mikkeller, крафт вино, кафе и сирена (едното от тях със солидно количество хмел), както и страхотни сандвичи, чиито продукти са произведени и предоставени само от пивоварни (и всички сосове и гарнитури са приготвени с бира), барбекю от Warpigs и татуировки по графики на Keith Shore. Изобщо можеш да се затвориш вътре и да не излизаш със седмици. Единственият проблем е, че в такъв случай ще изпуснеш останалите 10-тина не по-малко интересни крафт бирени места в Копенхаген. 16-те часа напрегнати и напоителни дегустации бяха уплътнени от още два дни обикаляне из едни от най-добрите бирени оазиси в Скандинавия.
Започнахме в Koelschip – бар посветен изцяло на ламбици и гьозове, където и правиха премиера на нова бира от възродените Oud Beersel. Ако си влязъл там неизбежно идва и минаването през Mikkeller & Friends, тъй като ги разделя само един коридор, а във въпросния бар с площ около 50 квадратни метра има цели 40 крана без нито една безинтересна бира. Логично след няколко бири е време за презареждане с малко храна, а по-добрите опции тук са Brus – чисто новия брюпъб и ресторант на To Øl, Øl & Brød – гурме ресторант на Mikkeller със звезда Мишелин и WarPigs – брюпъб и барбекю от 3 Floyds и Mikkeller.
Избираме си третото, като хващаме последните порции от прословутите им ребърца, също толкова добри, колкото и бирите им, а наоколо гъмжи от американци дошли за Copenhagen Beer Celebration (да, има хора от цял свят и нашето пътуване от България изобщо не изглежда толкова впечатляващо като например дошлите от Сингапур). Отделно в непосредствена близост са Kihoskh – квартално магазинче във Вестербро, чиито щандове с цветя и зеленчуци отпред изобщо не издават наличието на близо 500 различни крафт бири в мазето им; Mikkeller Bar – тук положението е ясно, въпреки, че не успяхме да го посетим; Fermentoren – друг брюпъб с доста добра селекция най-вече от местни крафт бири; Mikropolis – коктейл барът на Mikkeller в съседния квартал; Mikkeller Bottle Shop – огромна селекция на бири от повечето участници на CBC 2016 на цени за вкъщи; двата рамен ресторанта Ramen To Biiru, зад които отново стоят Mikkeller.
Като цяло можеш спокойно да си направиш една седмица в обикаляне на бирени места в Копенхаген и със сигурност няма да се наложи да пробваш една бира втори път. А покрай Copenhagen Beer Celebration има и серия от интересни събития по един или друг начин свързани с бира – срещи с пивовари, безплатни концерти и няколко колективни тематичи тичания на Mikkeller Running Club, в които се включихме и ние.
Определено догодина мислим да повторим и по всяка вероятност ще сме още по-голяма българска група. Навити?
От цялото нещо успяхме да пренесем и малка част тук, като няколко от американските пивоварни, които бяха представени на CBC, както и доста от новите неща на Mikkeller са вече налични в 100 Beers.